TATTVA ČAKRA JÓGA – archetypy živlů v nás

11.1.2020 - Saturday

WORKSHOP TATTVA ČAKRA JÓGY – archetypy živlů v nás

Iamme -fotogalerie6 

Pět tattev označuje pět elementů (živlů), neboli základních složek, které dle jógy a ájurvédy vytvářejí v různých poměrových kombinacích strukturu tohoto světa, ať už je řeč o světě hmoty (těla), či jeho „vnitřní projekci“ – mikrokosmu mentálního prožívání, jako malého vesmíru naší psychiky. Pět Tattev je de facto modifikacemi životní síly, energie – prány.

Země (prithví) je hustou formou energie představující pevnost, stabilitu, oporu, princip soudržnosti. Voda (ápas/džal) je dynamikou pohybu a změny, pro kterou je charakteristická cyklicita. Souvisí s neustálou fluktuací informací v těle i mysli, která má opakující se povahu. Oheň (agni) je elementem transformace a přeměny. Řídí proces trávení na všech rovinách, říkáme též „trávicí oheň“ a tvoří je centrum dynamiky, dominance, sebeuplatnění. Vzduch (váju) symbolizuje rovnováhou mezi nádechem a výdechem. Vzdušný element se ve fyzickém těle váže ke krajině hrudníku a srdce, ke kinetické energii, ke hmatu a doteku. Éter (akáš) je nekonečným potenciálem, ze kterého může vyrůst cokoli, fyzicky se váže na oblast hrdla, hlasivek, krční páteře a je centrem komunikace.

Těchto pět elementů sídlí v různých podobách na různých rovinách našeho těla a tematicky odpovídá umístění energetických vírů v našem těle - tzv. čaker. První čakra (múladhára) a oblast od chodidel po kostrč - rovina našich kořenů zde odpovídá elementu země. Druhá čakra (svádhištána) a oblast pánve – rovina našich emocí a kreativity hostí element vody. Třetí čakra (manipúra), oblast pupku, vůle a sebedefinice se projevuje skrze element ohně. Čtvrtá čakra (anaháta) sídlící v hrudi a pažích je elementem vzduchu a pracuje s rovinou sdílení a překročení konceptu „já“. Pátá čakra (višudhi) a oblast hrdla odpovídá elementu éteru, potenciálu, ze kterého se vše rodí. Šestá čakra (ádžna), pole vnitřního vhledu již nemá konkrétní element a sedmá (sahasrára) není vlastně čakrou nýbrž určitou formou energetické brány, která se (více či méně) otvírá prostoru, který nás přesahuje. 

Na workshopu Tattva čakra jógy si na jednotlivých setkáních v teoretickém úvodu zvědomíme témata týkající se konkrétních elementů a energetických center a jejich působení v našem těle na rovině fyzické, emoční i duševní. V jógové praxi poté skrze ásany, pránajámu, očistné krije, mudry, badhy a dharanu budeme mít možnost zažít aktivaci živlů a jejich spjatost s částmi našeho fyzického stejně jako těla energetického. Práce se tématikou tattev propojená s čakra jógou nám může pomoci prohloubit vnímání vnitřních souvislostí v józe a zjemnit všímavost k aspektům praxe, které se (často nepozorovaně) dějí uvnitř nás.

 

Kdy:  11.1.2020

Den: sobota

Kde: Sádhana yoga studio v Trutnově

Čas: 10:00-12:30

Cena: 450,- Kč

Workshop vede: Iamme Candlewick (Andrea Čermák Knotková)

 

Iamme je jogínka, zpěvačka, světoběžnice a kulturní iniciátorka. Vydala dvě hudební alba, tvoří dokumenty pro Český rozhlas, píše články, podstatnou část života prožila v zahraničí a na cestách. Ve svém přístupu k józe snoubí dynamickou a ohnivou rovinu s hlubokým ponorem a jemnými jinovými pozicemi, věnuje se terapeutické józe a práci s duší i tělem. Iamme věří, že vše, co si dokážeme představit, je skutečné.

www.iamme.cz

 

 

Kontraindikace obou workshopů: těhotenství a šestinedělí, akutní stavy onemocnění, rekonvalescence, epilepsie, schizofrenie

 

Přihlašte se na akci