Ilona Limberská

 

Ilona Limberská

zakladatelka Sádhana yoga studia

S jógou jsem se setkala před lety kdy jsem ji zařadila jako doplněk k horolezectví a zároveň

životní tempo bylo příliš rychlé; potřebovala jsem si dát pauzu a najít si chvilku pro sebe. 

Okamžitě jmě uchvátil klid a jasnost mysli, stejně jako hojnost zdraví a léčivých účinků.

Začala jsem cvičením podle knih a sledováním videí, pak jsem se rozhodla vyzkoušet vedenou lekci ve studiu a nakonec jsem chodila každý večer! 

Uvědomila jsem si, že si chci prohloubit znalosti v oboru a dělat další kroky, jak toho dosáhnout.

Tady bych mohla napsat celou další kapitolu: existuje tolik různých stylů jógy, musela jsem vyzkoušet všechny a že pro mě nebylo snadné si vybrat, kterým směrem se vydal, ale nakonec to byl styl, který si vybral mě :) 

Postupně jsem se začala seznamovat s velmi kvalitními instruktory jógy. Moje studium a prohlubování znalostí je nepřetržité a je to proces a já doufám, že bude pokračovat navždy. 

Jóga je jedním z největších indických darů světu - filozoficky založeným systémem cvičení navržených tak, aby udržovala tělo silné a zdravé a mysl klidnou a vyrovnanou.

Pro mě je životní styl, který mě naplňuje, otevírá oči, posiluje a uzdravuje tělo na všech úrovních. Přivádí mi do života spoustu nových bytostí, učitelů, žáků, přátel, spřízněných duší. 

Cvičím s lidmi, aby se cítili lépe a  daří se to.
.

.

Ve vinyasa józe, což je termín, který lze přeložit jako „tok“, je dech vlákno, které hladce propojuje řadu pozic (ásan). 

Přistupuji ke svým lekcím s tématem, jako je anatomie nebo rovnováha. Téma rozvíjím v celé lekci přípravnými pozicemi, pozdravy slunci a řadou pozic, které směřuji k jedné nebo dvěma pokročilým pozicím. 

Snažím se inspirovat a vést nováčky i “ostřílené”  jógující, aby vždy vědomě dýchali a prozkoumávali - bez ohledu na to, jaký styl jógy si vyberou, vysvětluji, že růst a změna se budou konat pomalu díky důsledné a trpělivé praxi.

 

Lezení a jóga jsou jako jin a jang.

Za posledních pár let zaznamenal svět lezení obrovskou explozi v počtu horolezců praktikujících jógu.

Má ale cvičení jógy pro lezce nějaký skutečný přínos, nebo je to jen další fitness trend?

Přínos jógy pro lezce je příliš významný na to, abychom z ní neučinili součást svého každodenního života a ve skutečnosti mají jóga a lezení mnoho společných bodů. 

 

První z nich je ‚flow‘ – nepřetržitá energie v pohybu, která nás provází po celý život. 

Plyneme při cvičení jógy, kde pozice na sebe navazují a vytváří v těle plynulost a svobodu. Stejné proudění zažíváme při lezení, na začátku naší vertikální cesty, kde není důležité jen dosáhnout vrcholu, ale užít si každý krok procesu.

 

Jóga je způsob života. Jóga vám dává novou optiku, kterou můžete vidět svět, dává vám uvědomění si sebe sama, svého těla, svých obav, svých bojů. 

Je to velmi silný nástroj, který můžeme použít k objevování více o sobě a světě kolem nás. Jóga vám pomáhá ve všech aspektech, od flexibility, přes sílu až po rovnováhu. 

Začíná to na podložce, našem malém prostoru, kde experimentujeme  – ásany, vědomé ovládání dechu, koncentrace, meditace, setrvání v přítomném okamžiku.

A to vše můžeme aplikovat mimo hranice podložky a rozšířit stejný přístup na celý život.

 

Pokud jste se někdy přistihli, že před lezením čtete cestu, vizualizujete si pohyby a snažíte se je zapamatovat a přitom se soustředit, pak jste již začali cvičit jógu!

 

Během lekcí kladu důraz na důležitost dýchání. 

Naučit se ovládat dech při stoupání je zásadní, Může nám pomoci udržet naši mysl klidnou a soustředěnou na pohyb, vyhnout se pádům nebo chybám. 

Cvičení jógy nás učí odstraňovat vnější i vnitřní zvuky, přivádí mysl zpět do stavu klidu, klidu a koncentrace a umožňuje nám dýchat i v těch nejtěžších chvílích.

 

Zřejmější je snad fakt, že jóga nám pomáhá zlepšit naši pohyblivost a flexibilitu, což rozšiřuje rozsah pohybů, které můžeme na stěně dělat.

Je toho tolik, co bych mohla přidat!

 

Moje nejlepší rada zní: Nečekejte, až budete připraveni. 

Sni ́mek Obrazovky 2020-08-06 V  20.55.55